Svet-Stranek.cz
www.nahradske.cz
Hostinec na Hradské - Vrbka

Zajímavosti v okolí:www.nahradske.cz

Zajímavosti v okolí

Vrbka

Soukromé muzeum pana Otýpky v místní škole obsahující nepřeberné množství nářadí , pomůcek a předmětů denní potřeby vesnického člověka v dávné i nedávné minulosti.Muzeum je v současné době (2017) z technických důvodů uzavřeno.

Tabarky

Hájenka Tabarky byla v minulosti důležitou křižovatkou cest v oblasti Chřibů. Původně zde byl zájezdní hostinec, přepřahací stanice koňských povozů a vojenská stanice s patrolou střežící bezpečnost na Hradské cestě. Nachází se zde Velkomoravský mohýlník z poslední třetiny 9. a první poloviny 10. století, který představuje 42 většinou již prozkoumaných mohyl. Okolí hájenky je místem četných nálezů nádob, šperků, zbraní a řady dalších archeologických předmětů, které jsou nyní uloženy převážně ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.Zvláštností je kříž , na kterém má postava Krista hlavu skloněnou na obrácenou stranu, než bývá zvykem.

Větrný mlýn Velké Těšany

Zachovalá technická památka z první poloviny 19.století . V roce 2014 byla vyhlášena Ministerstvem kultury Národní kulturní památkou.

Těšanská lípa

Věkovitá památná lípa nad obcí Velké Těšany jejíž věk je odhadován na 360 až 400 let. Ve výšce pasu má obvod kmene cca 470 cm a se svou výškou bezmála 30 m je z velké dálky viditelnou dominantou severního výběžku hlavního hřebene Chřibů.
návštěvníků stránky
celkem53 212
tento týden239
dnes21